Kulturní akce

Kultura v Rychnově 

Celoročně: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

 

Celoročně: Kolowratská obrazárna. Sbírka Kolowratů Krakowských Liebsteinských v Rychnově nad Kněžnou patří k  nejvýznamnějším šlechtickým sbírkám v Čechách, formovaných v období baroka. Budování obrazových kolekcí patří k příznačnému projevu české kulturní struktury.

 

Prosinec: Výstava Betlémů. Každoroční výstava betlémů ze sbírek východočeských muzeí, od sběratelů a současných tvůrců provázená malými podvečerními koncerty, konaná ve velkém sále Společenského centra.

 

Březen: Velikonoční výstava. Dozvíte se o původu Velikonoc, podíváte se, jaké pečivo pekli naši předci, či jaké zásady dodržovali. Budete si moci prohlédnout, jakými technikami se zdobila velikonoční vajíčka.

 

Duben: Šlitrovo jaro. Setkání přátel a příznivců Jiřího Šlitra a Semaforu spojené s koncertním vystoupením

 

Duben: Svátek knihy. Akce pro odbornou i laickou veřejnost, jejímž posláním je představit knihu jako unikátní umělecký objekt. Během Knižního veletrhu se představí také regionální vydavatelství

 

Červen: Rychnovské dřevořezání. Obdivovatelům a nejen jim je určeno Rychnovské dřevořezání.

 

Červen-červenec: Poláčkovo léto. Divadelní festival v netradičních prostorách města, pořádaný na počest rychnovského rodáka, spisovatele a novináře Karla Poláčka.

 

Červenec a srpen: Pohádkové pátky jsou pořádány během letních prázdnin a přinášejí pro děti, rodiče a prarodiče možnost prožít ve venkovním areálu Pelclova divadla setkání s herci a loutkoherci. Na repertoáru bývají české a moravské pohádky.

 

Červenec a srpen: Večerní putování se Zilvarem. Každý prázdninový pátek se ve 20 hodin konají netradiční  prohlídky památek města Rychnova. Průvodcem je Pepa Zilvar z románu Karla Poláčka „ Bylo nás pět“, který zájemce očekává u kašny na Starém náměstí.

 

Srpen: Rychnovský jarmark. Živé ukázky tradičních lidových i uměleckých řemesel, ochutnávky staročeské kuchyně i dobrého moku. Bohatý kulturní program zahrnující hudební, taneční, divadelní, žonglérská i šermířská vystoupení.

 

Září: Rychnovská 8. Nejstarší amatérská filmařská soutěž ve východní Evropě. Celostátní soutěž amatérských filmů s mezinárodní účastí.

Listopad: Svatomartinské slavnosti-příjezd Sv.Martina na bílém koni.

 

Říjen: Filmový smích. Celostátní tématický seminář lektorů a členů filmových klubů ČR a SR s účastí veřejnosti. Každoročně je filmový smích zaměřen na významné osobnosti naší filmové scény.

 

Říjen: Orlicko-Kladský varhanní festival. Mezinárodní varhanní festival, který zve milovníky hudby do chrámu Nejsvětější Trojice, aby se potěšili hudbou zkomponovanou pro královský nástroj varhany a ocenili akustické vlastnosti varhan v kostele Nejsvětější Trojice.